Strom naděje

Napsala: Ester Dobiášová /

Jmenuje se Rudy. Celé sousedství ho zná. Nejen, že zde stojí s kořeny pevně v zemi už 260 letokruhů, ale podle irské tradice má moc splnit lidem jejich přání. S důvěrou je tak píšou na červené pentle, kterými rok co rok ověšují jeho mohutné větve.

Nikdo pochopitelně neví, že má vzrostlý dub jméno, že rád vypráví příběhy (i když vtipy mu moc nejdou) a jeho nejlepší kamarádkou je vrána Bongo. Stejně tak ne každý ho vnímá jako nedílnou součást místní komunity. A už vůbec ne jeho majitelka Francesca. Rudyho považuje za přítěž, které je třeba se zbavit. Jako by zapomněla na významnou roli, kterou sehrál v historii její rodiny.

Katherine Applegateová nechává čtenáře nahlížet na svět optikou stromu, aniž by byla přehnaně antropocentrická. Rudy je pojítkem mezi civilizací a přírodou, mezi přítomností a minulostí, aby ani lidé nezapomněli na své kořeny. Autorka obrací naši pozornost k rozmanité síti vztahů a interakcí, které v přírodě probíhají, aniž by popírala, že se jednotlivá zvířata navzájem požírají a život není vůbec jednoduchý.

A to nejen pro stromy a zvířata, ale ani pro dospělé lidi, natož pro děti. Své by o tom mohla vyprávět dospívající Samara, která se přistěhovala do sousedství a stala se terčem nenávisti a nepochopení. I ona Rudymu v slzách pošeptá své tajné přání, jež se rozhodne splnit, přestože jeho čas se krátí.

Strom naděje nese několik důležitých poselství nejen pro děti: uchovávejme si naději navzdory okolnostem. Nikdo, ať už je to zvíře, strom nebo dítě, není bezmocný. Každý z nás může pomoct druhému v nouzi a nemusí na to být sám, může spolupracovat s ostatními. Nejen s lidmi, ale i s jinými tvory. Udržujme s druhými přátelské vztahy a nechme si v životě místo na překvapení.

„Dutiny jsou důkazem toho, že s dostatkem času a péče a naděje se i z něčeho moc špatného může stát něco moc dobrého,“ dává nám Rudy ponaučení ze své životní bolesti. Místo, kde měl dříve větev, se stalo úkrytem a domovem.

Katherine Applegateová: Strom naděje
Překlad z angličtiny: Petr Eliáš

Ilustrace: Charles Santoso
Albatros, Praha 2018, 240 s.
Koupit knihu

1 komentář: „Strom naděje

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: