Válka, strach a naděje v knihách Francescy Sanny

Napsala a nafotila: Ester Dobiášová /

Válka pohlcuje život rodiny pozvolna jako příliv zaplavující pláž, na které rodiče s dětmi tráví léto. Válka hluboká jako moře. Symbolicky ji znázorňuje temnota vstupující do poklidného dne i do obrazu zvenčí, mimo okraje stran. Smete město, přináší chaos a bere dětem otce.

Právě zde začíná příběh těch, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu napříč zeměmi, přes kopce a přes lesy, přes hranice, přes moře až do dalekých krajů, jež jsou vzdálené jako místa z dobrodružných knih plná cizích zvířat, cizích názvů a cizích lidí.

V několika působivých větách a obrazech příběhu The Journey (Cesta) dokázala italská ilustrátorka a spisovatelka Francesca Sanna zachytit nejen strach a temnotu války, ale i odvahu, naději a vytrvalost prchající matky, která se snaží zachránit své děti. Ty ji následují plné důvěry, přestože ví, že nic už nebude jako dřív.

Je to právě matka, kdo nese veškerou tíhu jejich osudu a obtíží, které je na cestě čekají. Zatímco vypravěč, pravděpodobně její dcera, se leká zvuků lesa, ve kterém přespávají blízko rozezleného strážce hranic, uklidňuje ji přítomnost matky, protože ta se nikdy nebojí. Zavírá oči a konečně usíná. Francesca Sanna do protikladu k těmto slovům dává ilustraci plačící ženy, v náručí spící děti, k nimž se natahuje personifikovaná temnota se svými dlouhými prsty podobně jako tehdy na pláži.

The Journey (Cesta) je koláží z příběhů, které autorka začala sbírat po své první návštěvě uprchlického tábora v Itálii. Vypráví o strachu, o síle, odvaze a naději v bepečný život. O lidech, kteří migrují podobně jako ptáci, v touze po svobodě, volnosti a bezpečném místě na konci vyčerpávající cesty.

Pro české rodiče může kniha působit jako zjevení. Knih pro děti s touto tematikou je jako šafránu, přitom se může stát naší cestou k porozumění lidem na útěku.

Strach jako součást života každého z nás

Stejně tak druhé knize Me and My Fear (Já a můj strach) předcházely rešerše a vyptávání. Tentokrát dětí v knihovnách a na setkáních s autorkou. Z čeho máte strach vy? A je váš strach přátelský, nebo si vás drží jen pro sebe? Škoda, že Francesca Sanna různorodost dětských strachů nepřenesla i do knihy a spokojila se s poselstvím: Každý z nás se něčeho bojí, nejste v tom sami.

Na rozdíl od The Journey je kniha určená specificky dětskému čtenáři s menším přesahem k dospělému. Vypravěčkou je dle všeho dcera z předchozí knihy. Její Strach je zpočátku malé, poměrně roztomilé stvoření připomínající ducha. Chrání ji před psy, před děsy pod postelí a dává pozor, aby byla v bezpečí, když se naklání přes zábradlí. První ilustrace odkazují na město, které je v úvodu The Journey smeteno válkou.

Autorka nevysvětluje, z jakého důvodu se dívka ocitla v nové zemi, přestože právě zde její Strach narůstá do obřích rozměrů a drží si ji pro sebe. Čtenář, který nečetl autorčinu prvotinu, stěží pochopí, co si dívka prožila a nakolik cizí pro ni je prostředí, ve kterém se ocitla. Nejen místopisně, ale i kulturně, jazykově a co do životních zkušeností oproti ostatním dětem. (S tím mimochodem citlivě a srozumitelně pracuje Jacqueline Woodson v knize The Day You Begin.) Je to až kamarád, kdo její Strach opět utiší a sdílí s ní své vlastní obavy.

Na jednu stranu se může čtenář s hlavní protagonistkou snáz ztotožnit, protože zkušenost s novým prostředím má mnoho z nás. Na druhou stranu je tím minimálně český čtenář ochuzen o hlubší rozměr jejího prožívání a ono cenné setkání se s neznámým, které nás přesahuje a se kterým dokážeme empatizovat až věkem.

Jedno se knize upřít nedá – podobně jako The Journey je vizuálním pokladem. Francesca Sanna pracuje úsporně s textem, a o to větší prostor dává ilustracím, které jsou opravdovou potěchou. V propojení se silným tématem jsou obě knihy cenným přírůstkem do knihovny každého literárního gurmána.

Francesca Sanna: The Journey
Flying Eye Books, London 2016, 48 s.

Koupit knihu

Francesca Sanna: Me and My Fear
Flying Eye Books, London 2018, 40 s.

Koupit knihu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: