Robinson Crusoe

Napsal: Sámuel Szaló, 13 let /

Většina lidí zná příběh Robinsona Crusoa, který začíná v době, když je Robinsonovi sedmnáct let. Tehdy sní o cestách na moři a dobrodružství.

Robinson je velmi zvláštní typ člověka. Má tendenci se pouštět do nových a úplně nepotřebných věcí, které ho během příběhu několikrát dostanou do hodně nepříjemných situací.

Jako sedmnáctiletý utíká z domova a nastupuje na loď, která směřuje do Londýna. Loď první den plavby troskotá a Robinson se zachraňuje v záchranném člunu. Potom na pevnině doputuje do Londýna, kde se skamarádí s anglickým kupcem, s kterým vyráží na obchodní plavbu. Vrátí se s velkou částkou peněz, s kterou by si vystačil hodně dlouho. Ale Robinson se rozhodne pro další plavbu, která však už dobře neskončí. Loď ukořistí piráti a Robinson je v otroctví u pirátského kapitána dva roky. Nakonec se mu podaří pláchnout v malé plachetnici a po dlouhých útrapách na moři ho najde portugalská obchodní loď. Ta ho odváží do Brazílie. Tam mu kapitán vypomůže s koupí plantáží. Na plantážích pracuje přibližně dva roky, za které hodně zbohatne. Ale tohle mu pořád nestačí! Vydává se s lodí na ilegální cestu: lovit otroky. Loď se ale znovu troskotá a Robinson se jako jediný zachraňuje. Potom pětadvacet let žije sám na opuštěném ostrově. Z ostrova se s trocha štěstí dostává a vrací se do Anglie, kde zjistí, že kvůli svým plantážím, které za sebou zanechal, náramně zbohatl. Založí si rodinu a má tři děti. Když mu umírá žena, vydává se opět na cestu, tentokrát se synem své sestry na obchodní cestu do Asie. U Bengálu se posádka proti němu vzbouří a Robinson je v Bengálu vyložen. V Bengálu tráví kolem tří let. Pak se skamarádí s jedním kupcem a spolu kupují loď, vydávají se na obchodní cestu. Pak zjistí, že loď koupili od známého piráta a kvůli tomu jsou po moři pronásledováni anglickou a holandskou flotilou, která je v domnění, že na lodi je známý pirát. Nakonec se dostanou do malého čínského přístavu, kde se všechen náklad a loď podaří prodat. Potom po souši putují do Pekingu, kde zjistí, že odsud za měsíc vychází rusínská karavana směřující do Moskvy. Ke karavaně se ihned chce přidat… tehdy mu už táhne na sedmdesát a chce se dostat zpátky do Anglie.

Je pro mě fascinující, kolik zážitků Robinson měl za pouhý lidský život.

Během tohohle příběhu se Robinson hodněkrát vlastní vinou svrhl na dno, z kterého se musel vypracovat zase zpátky.

Mně osobně se kniha velmi líbila, i když s některými Robinsonovými jednáními nesouhlasím. Hodněkrát se zachoval nesprávně, ale později si svoji ,,reputaci” vylepšil.

Kniha byla hodně zajímavá na čtení, i na přemýšlení. Daniel Defoe napsal tento román v roce 1719, já jsem četl překlad z roku 1918 a to v roce 2020 na iPadu – a ono to funguje.

Daniel Defoe: Robinson Crusoe
Ilustrace: Jan Goth
Dvořáček a spol., Praha 1918, 591 s.
(na iPadu)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: